Van land tot klant
Hoe komen de producten die de boeren en tuinders maken, bij jullie in de keuken terecht? Dat kan op vele manieren, soms via een korte weg en dan weer via een lange weg.
De korte weg
In de biologische landbouw zien we veel afzet direct van boer naar consument, veel meer dan in de gangbare landbouw. Zo hebben veel biologische boeren en tuinders een winkeltje aan huis waar ze hun producten vers van het land verkopen. Een aantal bedrijven hebben zelfs een webwinkel. Je kunt dan achter je computer via internet de producten uitkiezen, en de boer of tuinder bezorgt de producten bij je thuis. Voor de klanten is het leuk om precies te weten waar hun voeding vandaan komt.
Abonnement op groente en fruit
Ook werken ruim 100 biologische tuinbouwbedrijven met het groente-abonnementensysteem. Dit werkt als volgt: de klant betaalt iedere week een vast bedrag en krijgt daarvoor een tas groente, die door de tuinder is samengesteld. Iedere week een verrassing dus. Het systeem van groente-abonnementen bestaat ook in het groot. Twee groothandels, Odin en Udea, halen groente en fruit op bij de telers en verpakken wekelijks ruim 25.000 groente- en fruittasjes voor de abonnees. Deze bedrijven leveren de tassen af bij natuurvoedingswinkels en groentespeciaalzaken, waar de klant ze komt afhalen. In 20 plaatsen in Nederland zijn er biologische boerenmarkten. Eens per week verkopen boeren, bakkers en kaasmakers zelf hun producten op de markt.
De lange weg
Veel producten worden eerst verwerkt, voordat ze naar de winkel gaan. Van aardbeien wordt jam gemaakt. Van melk wordt ijs gemaakt. Doperwten en worteltjes komen samen in één potje terecht. Van aardappels wordt chips gemaakt. En om een diepvriespizza te kunnen maken heb je een heleboel ingrediënten nodig. Producten komen dan met allerlei tussenstappen bij de consument terecht. Een verwerkingsbedrijf koopt rechtstreeks of via de groothandel de benodigde producten van de boerderij. Soms gaan ze dan nog van het ene verwerkende bedrijf naar het andere. De pizzafabriek koopt kaas van de melkfabriek. Soms zit er zelfs nog een ander bedrijf tussen om die kaas te raspen. Uiteindelijk komt het product via de supermarkt, een natuurvoedingswinkel of via een restaurant bij de consument terecht.